
„Dacă vă uitați ce am propus pentru clasa a 9-a și a 10-a, am propus ca istoria românilor să fie făcută acolo pe motivul că au fost foarte multe argumente legate de faptul că în clasa 12-a, cei care sunt la biochimie, la mate-fizică, se pregătesc bacalaureat, nu mai abordează serios aceste discipline care țin de cultura națională. Ideea a fost să le aduci mai jos, în clasa a 10-a poate clasa a 9-a. Eu când am făcut istorie în liceu, într-adevăr, am făcut-o în clasa a 9-a”, a explicat Daniel David, la Digi 24, potrivit romaniatv.net.
Citește mai mult aici: https://ampress.ro/ministrul-educatiei-explicatii-in-controversa-disparitiei-orelor-de-istorie-am-propus-ca-istoria-romanilor-sa-fie-facuta-in-clasa-a-9-a/