
Președintele Nicușor Dan a oferit primele declarații oficiale înaintea participării la reuniunea informală a Consiliului European din Republica Cipru. Într-un context intern tensionat, marcat de demisia miniștrilor PSD și de blocajul din Coaliție, șeful statului a încercat să transmită un mesaj de stabilitate partenerilor externi, subliniind prioritățile economice ale României pentru următorul deceniu.
Aflat la plecarea spre Cipru, țară care deține Președinția rotativă a Uniunii Europene, Președintele Nicușor Dan a punctat cele patru axe principale ale discuțiilor de la nivel înalt: criza din Orientul Mijlociu, susținerea Ucrainei, competitivitatea pieței unice și, cel mai important pentru cetățenii români, viitorul buget multianual (2028-2034).
Președintele a identificat scăderea prețurilor la energie ca fiind prioritatea zero pe agenda de competitivitate, un subiect cu impact direct atât asupra consumatorilor casnici, cât și asupra industriei românești.
În ceea ce privește viitorul cadru financiar al UE, Nicușor Dan a susținut necesitatea unui buget ambițios, dar echitabil:
„Ne dorim ca acești bani pe competitivitate să ajungă și la companiile din țările mai puțin dezvoltate, astfel încât să nu creștem decalajul între statele membre”, a precizat acesta.
Întrebat despre propunerea unei clauze comune de apărare la nivelul Uniunii Europene, care să completeze Articolul 5 al NATO, președintele a fost rezervat, reafirmând prioritățile strategice ale Bucureștiului:
Fundamentul apărării: Apartenența la NATO.
Pilonul de securitate: Parteneriatul Strategic cu Statele Unite.
Poziția față de UE: Orice colaborare suplimentară este binevenită, dar nu poate înlocui structurile euro-atlantice actuale.
În contextul în care jurnaliștii au ridicat problema instabilității guvernamentale după plecarea PSD de la guvernare, Nicușor Dan a dat asigurări că proiectele strategice precum PNRR, programul SAFE și aderarea la OCDE nu sunt în pericol.
„Ce le-am spus și cetățenilor români […] le spun și liderilor europeni: România păstrează direcția europeană. Există consens între cele patru partide pro-occidentale pe aceste teme. Instituțiile funcționează și România își va continua drumul”, a declarat Președintele.
Pe plan intern, șeful statului a adoptat un rol strict de mediator, refuzând să evalueze performanța premierului Ilie Bolojan sau să se pronunțe asupra oportunității unei moțiuni de cenzură. Deși nu a primit încă oficial documentele de numire a miniștrilor interimari, acesta s-a arătat optimist cu privire la capacitatea guvernului de a performa în formula actuală.
Nicușor Dan a lăsat să se înțeleagă că săptămâna viitoare va fi decisivă pentru deblocarea situației politice:
„Sigur se va întâmpla ceva săptămâna viitoare, cu participarea mea, dar o să vă anunț.”
https://youtu.be/Hc3VTUKqcVc?si=5IxRrzrMIbA6y3Aq
sursa: presidency.ro
foto: captura video