PUBLIVE MEDIA TV

Radu Miruță acuză lipsa de localizare în contractul pentru cele 91 de trenuri: „Nicio firmă românească implicată”

Autor: Arhire Toader

Publicat la: 03.05.2026 20:26

Categorie: Actualitate internă

Articol citit de ori

Radu Miruță, Ministrul interimar al Transporturilor, a publicat o postare pe pagina de Facebook referitoare la un contract de aproximativ 800 de milioane de euro pentru achiziția de material rulant, criticând decidenții politici pentru neimplicarea industriei autohtone în acest proces. Potrivit oficialului, deși România dispune de expertiză tehnică, localizarea producției în țară este inexistentă în clauzele contractuale.

Detaliile contractului și absența producției locale

Radu Miruță a furnizat date specifice despre achiziția celor 91 de trenuri care fac obiectul discuțiilor din spațiul public:

Descoperă-ți Arhetipul

Analiză profundă de personalitate. Întrebări unice la fiecare încercare.

Publive Media TV

ARHETIP

[NUME]

...

Evaluare Psihografică marca Publive Media TV
  • Valoarea și termenele: Contractul pentru cele 91 de trenuri are o valoare de „800 de milioane de euro” și a fost semnat în ianuarie 2024, ultimul act adițional fiind parafat pe data de „06.05.2025”.

    Ești un Geniu de Elită?

    Ecuații, logică pură și IQ vizionar. Demonstrează-ți valoarea!

    Publive Media TV

    Dovedim genialitatea în fiecare zi

    DIPLOMĂ

    Se certifică abilitățile intelectuale de excepție ale posesorului

    [NUME]

    ...

    Recunoaștere oficială marca Publive Media TV
  • Statutul livrărilor: Deputatul menționează că „21 deja venite și stau”, indicând faptul că acestea nu sunt încă în exploatare.

  • Localizarea zero: În urma discuțiilor purtate cu firma producătoare din Polonia, Miruță a constatat că guvernul „nu a cerut nici măcar 1% producție în România din valoarea acestui contract”. Acesta subliniază că există „zero localizare și nicio firmă românească implicată prin contract”.

Expertiza românească și comparația cu programul SAFE

Oficialul consideră că omiterea firmelor românești este o decizie nejustificată, având în vedere potențialul industrial al țării:

În încheiere, Miruță cataloghează drept „ipocrizie” poziția celor care se declară interesați de producția în România, în timp ce semnează contracte care nu prevăd nicio formă de participare a industriei naționale.

foto: Facebook / Radu Miruță

Citește și...