
Relațiile dintre actorii politici de pe scena românească continuă să fie marcate de episoade de o agresivitate verbală. Fostul premier Victor Ponta a lansat un atac pe pagina sa de Facebook la adresa lui Radu Miruță, folosind formule de exprimare radicale pentru a-și arăta dezaprobarea față de declarațiile publice ale acestuia.
Mesajul publicat de Victor Ponta a fost caracterizat de un ton ironic și de utilizarea unor metafore extrem de dure. „OPRIȚI-L CUMVA! Închideți-l într-o pivniță! Împușcați-l în limbă! Orice, doar să nu mai spună non-stop imbecilități! Miruță este mai dăunător decât dronele lui Putin!”, a scris Victor Ponta pe rețeaua de socializare.

Reprezentanții USR încadrează limbajul folosit de Victor Ponta în categoria manifestărilor extrem de grave pentru spațiul public.
„Să ceri ca un ministru în funcție să fie „împușcat”, chiar și într-o formulare pretins metaforică, este un derapaj grav pentru orice om public și cu atât mai grav pentru cineva care a condus Guvernul României. Domnul Ponta ne amintește din nou de fascinația pe care a avut-o mereu pentru liderii și regimurile autoritare”, se arată în comunicatul partidului.