
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a emis o alertă alimentară privind retragerea de la comercializare și rechemarea de la consumatori a unui lot de budincă proteică vândut în rețeaua de magazine Lidl.
Decizia a fost luată în urma analizelor de laborator care au confirmat prezența bacteriei Bacillus cereus, microorganism ce poate provoca afecțiuni gastrointestinale, precum greață, vărsături sau stări diareice.
Consumatorii care au achiziționat recent deserturi proteice din magazinele Lidl sunt sfătuiți să verifice cu atenție ambalajul și datele de identificare ale produsului:
Denumire produs: Milbona Budincă Proteică cu aromă de ciocolată, 200g
Producător / Furnizor: Fude + Serrahn Milchprodukte GmbH & Co. KG
Data durabilității minimale (termen de valabilitate): 14.09.2026
Persoanele care au cumpărat acest produs din lotul menționat sunt sfătuite să nu îl consume.
Produsul poate fi returnat în oricare dintre magazinele din rețeaua Lidl. Contravaloarea budincii va fi rambursată integral, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal. Lista completă a spațiilor comerciale în care a fost distribuit lotul vizat și documentul oficial emise de ANSVSA sunt disponibile direct la punctele de informare din magazine.
sursa foto: Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor