PUBLIVE MEDIA TV

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare explică noile reguli pentru capitalul social al SRL-urilor

Ministrul Alexandru Nazare a prezentat pe pagina sa de Facebook, o măsură importantă pentru IMM-uri și start-up-uri care își propune să facă mediul de afaceri mai sigur și mai accesibil în același timp. Este vorba despre modificarea capitalului social minim pentru SRL-uri, introdusă printr-un sistem adaptiv, corelat cu dimensiunea afacerii.

„Noua propunere vine în urma discuțiilor cu antreprenorii și a sugestiilor primite din mediul de afaceri”, a explicat ministrul. „Scopul este să sprijinim firmele serioase și să reducem fenomenul firmelor-fantomă.”

Cum funcționează noul sistem

Capitalul social minim va fi diferit în funcție de mărimea afacerii:

  • Firme mici cu venituri sub 395.000 lei: capital social minim 500 lei

    Descoperă-ți Arhetipul

    Analiză profundă de personalitate. Întrebări unice la fiecare încercare.

    Publive Media TV

    ARHETIP

    [NUME]

    ...

    Evaluare Psihografică marca Publive Media TV
  • Firme medii cu venituri între 395.000 și 7.000.000 lei: capital social minim 5.000 lei

  • Firme mari cu venituri peste 7.000.000 lei: capital social minim 90.000 lei

Astfel, start-up-urile și firmele nou-înființate vor putea porni cu un capital social accesibil, iar pe măsură ce afacerea crește, capitalul social minim se ajustează corespunzător.

Avantajele pentru antreprenori

Pe lângă flexibilitatea oferită, modificarea aduce și reduceri la costurile administrative: majorările de capital efectuate până la 31 decembrie 2026 vor beneficia de 50% reducere a tarifului de publicare în Monitorul Oficial, dacă modificarea privește doar capitalul social.

Ești un Geniu de Elită?

Ecuații, logică pură și IQ vizionar. Demonstrează-ți valoarea!

Publive Media TV

Dovedim genialitatea în fiecare zi

DIPLOMĂ

Se certifică abilitățile intelectuale de excepție ale posesorului

[NUME]

...

Recunoaștere oficială marca Publive Media TV

De ce era nevoie de această schimbare

În prezent, oricine poate înființa un SRL cu doar 1 leu capital social. Deși ideea inițială a fost să sprijine start-up-urile, practica a generat mii de firme-fantomă, folosite pentru fraude fiscale sau pentru a ascunde adevărații beneficiari ai tranzacțiilor. Aceste firme afectează companiile corecte și statul pierde miliarde din taxe și impozite neîncasate.

Ce înseamnă pentru mediul de afaceri

Noua regulă va avea efecte clare:

Astfel, măsura sprijină atât transparența și corectitudinea în mediul de afaceri, cât și dezvoltarea start-up-urilor și IMM-urilor în România.

 

sursa: Facebook / Alexandru Nazare

foto: Facebook / Alexandru Nazare

 

citește și:

Claudiu Năsui critică ajutoarele de stat acordate de Guvernul Bolojan: „Pentru unii se găsesc mereu bani”

 

Guvernul pregătește majorarea impozitelor pe locuințe cu 60-70% – anunțul vicepremierului Tanczos Barna

 

Citește și...