
Guvernul a aprobat în ședința de joi un memorandum decisiv pentru centrala pe gaz de la Iernut, proiect cu o putere de 430 MW catalogat acum drept o „extremă urgență”. Anunțul a fost făcut de Ilie Bolojan, care a subliniat că noul document extinde caracterul de urgență pe toată durata lucrărilor rămase și oferă companiei Romgaz pârghiile necesare pentru a finaliza proiectul până la sfârșitul acestui an.
Centrala de la Iernut a început în urmă cu mai bine de un deceniu și avea un termen inițial de finalizare de 3 ani. Amânările repetate au generat pierderi financiare masive și costuri energetice ridicate la nivel național. Situația s-a complicat și mai mult după ce firma spaniolă Duro Felguera a abandonat lucrările pentru a doua oară și a intrat în faliment.
Prin noul memorandum adoptat în urma vizitei efectuate de Ilie Bolojan pe șantier în data de 9 mai, s-au stabilit măsuri clare pentru restul de executat, care reprezintă aproximativ 2% din întregul proiect:
Preluarea conducerii: Romgaz va prelua oficial rolul de antreprenor general al lucrărilor.
Contractarea subcontractanților: Statutul de urgență îi permite companiei Romgaz să semneze contracte directe cu cei aproape 50 de foști subcontractanți ai firmei spaniole. Această mișcare este esențială pentru a asigura continuitatea tehnică și pentru a păstra garanțiile echipamentelor deja instalate.
Hotărâre de Guvern suplimentară: Săptămâna viitoare va fi adoptată o nouă decizie executivă pentru a clarifica o problemă de proprietate legată de un post de transformare indispensabil funcționării centralei.
Ilie Bolojan a reconfirmat că obiectivul de la Iernut este un proiect de interes public major, menit să acopere deficitul de energie electrică în bandă și să sprijine direct echilibrarea sistemului energetic național.
Odată cadrul legal asigurat, responsabilitatea implementării rapide revine structurilor tehnice și de management.
„Dacă ar fi să folosesc un termen sportiv, de acum înainte mingea este în terenul echipei tehnice de la Iernut, condusă de domnul inginer Balazs Bela, și al conducerii Romgaz. Am încredere că, la sfârșitul acestui an, noul grup energetic va injecta energie în sistemul energetic național”, a spus Bolojan.
foto: Facebook / Ilie Bolojan