
Fostul premier Ludovic Orban a lansat un atac fără precedent la adresa actualului președinte al României, Nicușor Dan, pe care îl acuză direct de „trădare”. Într-o declarație extrem de dură, Orban susține că șeful statului a abandonat lupta împotriva PSD, a curentelor extremiste și a structurilor din umbră, aliindu-se chiar cu cei împotriva cărora a fost votat.
De la susținere la acuzații de trădare Ludovic Orban reamintește publicului că sprijinul acordat lui Nicușor Dan a avut la bază un set clar de valori și o misiune comună: combaterea sistemelor care blochează dezvoltarea României. Printre „țintele” asumate inițial se numărau:
Sistemul PSD: Catalogat de Orban ca fiind „corupt până în măduva oaselor” și având tentacule care sufocă instituțiile statului.
Curentele extremiste (AUR și SOS): Descrise drept mișcări „criptocomuniste, antidemocratice și antieuropene” care riscă să aducă România sub influența Moscovei.
Structurile din umbră: Securiștii care controlează deciziile de stat și rețelele de magistrați corupți din justiție.
Cu toate acestea, Orban afirmă că acțiunile din ultimul an ale președintelui reprezintă o negare totală a acestor promisiuni.
„Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare”, a răbufnit fostul lider politic.
Orban aduce în spațiul public o serie de reproșuri punctuale, acuzându-l pe președinte de complicitate prin tăcere și de decizii controversate în numirea șefilor din justiție și din serviciile secrete. Printre cele mai grave acuzații se numără menținerea acelorași oameni la „butoanele” serviciilor și validarea unor numiri controversate din magistratură, precum cea a Liei Savonea la șefia ÎCCJ.
Mai mult, politicianul aruncă în aer culisele politice, susținând că Nicușor Dan ar fi orchestrat din umbră căderea Executivului condus de Ilie Bolojan.
„Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a punctat Orban.
Ultimatum: Amenințarea cu suspendarea și demiterea Finalul mesajului este un ultimatum clar. Ludovic Orban declară că Nicușor Dan nu îl mai reprezintă și avertizează că ar putea deveni cel mai mare contestatar al său, mergând până la inițierea unui demers de demitere.
„Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. (…) Voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi”, a încheiat acesta.
foto: Facebook / Ludovic Orban