Mircea Miclea: Examenele actuale testează doar rezultatul final, nu modul de gândire al elevului. „Acest model este depășit în era inteligenței artificiale”

Profesorul Mircea Miclea atrage atenția asupra unei probleme majore din sistemul de evaluare din școlile românești: examenele naționale notează doar soluția finală, fără a evalua modul de gândire și raționamentul elevului.

„În prezent, examenele naționale notează aproape exclusiv soluțiile finale, nu cum gândește elevul. Acest model este depășit în era inteligenței artificiale”, a declarat Mircea Miclea la Bistrița, pe 7 octombrie, potrivit Edupedu.ro.

„Școala trebuie să îi învețe pe elevi să gândească precum un biolog, chimist sau istoric”

Miclea susține că inteligența artificială poate furniza cu ușurință răspunsuri și informații, de aceea școala ar trebui să se concentreze pe formarea modului de gândire, nu pe memorare.

„Școala ar trebui să îi învețe pe elevi moduri de a gândi, ca un biolog, ca un chimist, ca un istoric, nu doar informații izolate”, a subliniat el.

Gândirea critică – esențială în fața manipulării

Fostul ministru a explicat că, dacă elevii ar fi antrenați să gândească logic și științific, ar fi mai puțin vulnerabili la ideologii, fake news și informații contradictorii.

„Astfel, elevii, când devin adulți și sunt bombardați cu ideologii sau informații contradictorii, vor fi capabili să spună: «Stai puțin. Ce dovezi există pentru asta? Cum aș analiza eu situația, ca un istoric, ca un om rațional?»”

Contextul declarațiilor

Declarațiile au fost făcute în cadrul conferinței „Școala și inteligența artificială”, susținută de Mircea Miclea pe 7 octombrie, la Palatul Culturii din Bistrița. Evenimentul a fost organizat de Casa Corpului Didactic Bistrița-Năsăud, cu sprijinul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și al Inspectoratului Școlar Județean Bistrița-Năsăud.

sursa: EduPedu

Citește și...