PUBLIVE MEDIA TV

Schimbare la Direcția de emisiune și tezaur a BNR. Se schimbă bancnotele

Autor: Ligia Călin

Publicat la: 29.01.2026 20:53

Categorie: actualitate internă

Articol citit de ori

Mugur Tolici va prelua, începând cu 1 februarie, conducerea Direcției de emisiune, tezaur și casierie din cadrul Băncii Naționale a României, o funcție care presupune inclusiv semnarea bancnotelor aflate în circulație. Odată cu această numire, semnătura sa va apărea pe bani, în dreptul mențiunii „Casier central”, alături de cea a guvernatorului BNR.

Numirea survine în urma pensionării lui Ion Nițu, care a condus Direcția de emisiune și tezaur din 1999. Schimbarea marchează finalul unuia dintre cele mai lungi mandate din structura tehnică a băncii centrale și începutul unei noi etape administrative.

Descoperă-ți Arhetipul

Analiză profundă de personalitate. Întrebări unice la fiecare încercare.

Publive Media TV

ARHETIP

[NUME]

...

Evaluare Psihografică marca Publive Media TV

Ce presupune funcția de „casier central”

Direcția de emisiune, tezaur și casierie este responsabilă de tipărirea, punerea în circulație și retragerea bancnotelor, precum și de administrarea rezervelor de numerar. Din acest motiv, funcția de director al acestei direcții implică automat și rolul de „casier central”, poziție reflectată vizibil prin semnătura de pe bancnotele românești.

Ești un Geniu de Elită?

Ecuații, logică pură și IQ vizionar. Demonstrează-ți valoarea!

Publive Media TV

Dovedim genialitatea în fiecare zi

DIPLOMĂ

Se certifică abilitățile intelectuale de excepție ale posesorului

[NUME]

...

Recunoaștere oficială marca Publive Media TV

Schimbarea titularului funcției înseamnă, implicit, și o modificare a elementelor grafice ale bancnotelor nou emise. Bancnotele tipărite după această numire vor purta semnătura lui Mugur Tolici BNR, în timp ce bancnotele aflate deja în circulație rămân valabile, urmând să fie retrase treptat, conform procedurilor standard.

Parcursul profesional al lui Mugur Tolici

Mugur Tolici, în vârstă de 56 de ani, lucrează în Banca Națională a României din 1994, fiind unul dintre funcționarii cu experiență îndelungată din instituție. De-a lungul carierei, a condus mai multe direcții din structura BNR, acumulând expertiză în domenii administrative și operaționale.

În noiembrie 2009, a fost numit director al Direcției de resurse umane, funcție pe care a ocupat-o până la această nouă numire. Trecerea sa la conducerea Direcției de emisiune și tezaur este privită ca o mutare de continuitate, bazată pe experiență internă și cunoașterea mecanismelor băncii centrale.

O schimbare cu impact simbolic

Deși nu implică modificări imediate ale valorii sau designului bancnotelor, schimbarea semnăturii este un element simbolic important. În trecut, astfel de tranziții au coincis cu perioade de modernizare a proceselor de emisiune sau cu actualizări ale seriilor de bancnote.

Pentru public, semnătura de pe bani rămâne un detaliu discret, dar ea reflectă responsabilitatea instituțională pentru numerarul aflat în circulație. Din acest punct de vedere, numirea lui Mugur Tolici BNR marchează o nouă etapă administrativă în gestionarea banilor României.

Preluarea Direcției de emisiune, tezaur și casierie de către Mugur Tolici presupune nu doar o schimbare de conducere, ci și o schimbare vizibilă pe bancnotele românești. Semnătura noului casier central va apărea pe banii tipăriți de BNR, confirmând continuitatea și stabilitatea procesului de emisiune monetară.

sursa: BNR – https://www.bnr.ro/25248-2026-01-28-mugur-tolici-devine-noul-director-al-directiei-emisiune-tezaur-si-casierie-a-bnr

sursa foto: BNR

Citește și...