Şeful Agenţiei Naţionale Ucrainene de Prevenire a Corupţiei (NACP), Oleksandr Novikov, a trimis o “scrisoare de mulţumire” Ministerului Apărării rus prin care “elogia “eforturile” Moscovei de “a garanta înaltul nivel de corupţie din armata rusă”, arătând că protecția tancurilor ruseşti T-72 şi T-80 distruse era fabricată din cartoane de ouă, iar vestele “antiglonţ” ale forţelor ruse sunt făcute din carton, în loc de plăci blindate, informează stirileprotv.ro .
“Datorită unei astfel de protecţii puternice, acum vehiculul blindat deserveşte forţele de apărare ucrainene şi ajută la combaterea agresorului”, spune Novikov în scrisoarea sa.
Un alt element menţionat de acesta face referire la faptul că armata rusă foloseşte camioane ZIL-130 pentru a-şi transporta militarii. “Culoarea de un turcoaz strălucitor a camionului şi lipsa camuflajului îl fac o ţintă uşoară chiar şi pentru utilizatorul neexperimentat de armament”, remarcă Novikov.
De asemenea, raţia de alimente oferită armatei ruse este expirată din 2015.
articol integral aici:
foto: gandul.ro
You must log in to post a comment.