
Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a criticat decizia Federației SANITAS de a declanșa greva generală în sistemul sanitar și de a boicota consultările organizate de Ministerul Muncii pe tema noii legi a salarizării. Într-o intervenție televizată la B1 TV, oficialul a catalogat protestul drept un demers „de neînțeles”, subliniind că noul proiect legislativ alocă fonduri suplimentare considerabile pentru angajații din sectorul medical.
Declarațiile vin în contextul în care Guvernul susține că noua lege a salarizării include atât majorări bugetare directe, cât și mecanisme clare de protecție pentru personalul ale cărui venituri nu vor crește imediat.
Aflată în studioul B1 TV duminică seara, Oana Gheorghiu și-a exprimat nemulțumirea față de poziția radicală adoptată de reprezentanții sindicali, care au refuzat participarea la masa dialogului instituțional.
„Greva din sănătate, pentru mine cel puțin, este de neînțeles la acest moment. Pentru că legea salarizării prevede clar, pentru sănătate, un buget suplimentar față de ceea ce există la momentul acesta. Sunt peste două miliarde de lei suplimentari pentru salariile celor din sănătate”, a declarat vicepremierul interimar.
Poziția Executivului este susținută de datele tehnice prezentate de Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene și coordonator interimar al Ministerului Muncii. Potrivit celor mai recente explicații oferite de acesta, anvelopa bugetară suplimentară destinată exclusiv sistemului sanitar prin noua lege a salarizării este de aproximativ 2,5 miliarde de lei.
sursa foto: facebook / Oana Gheorghiu