Președintele României, Nicușor Dan, a reafirmat miercuri, cu ocazia Zilei Independenței Statelor Unite ale Americii, angajamentul țării noastre față de parteneriatul strategic cu SUA și a susținut abordarea fostului președinte Donald Trump privind creșterea cheltuielilor aliate pentru apărare, scrie ampress.ro. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei ceremonii organizate la ambasada SUA din București.
„Relația specială cu Washingtonul rămâne unul dintre principalii piloni ai politicii externe a României, iar Statele Unite continuă să fie cel mai important aliat și partener strategic vital al țării noastre”, a subliniat Nicușor Dan.
Citește mai departe aici: ampress.ro
Citește și...