Riscul la adresa siguranței naționale al României a devenit evident în urma inacțiunii președintelui Klaus Iohannis și a deciziilor deficitare ale premierului Marcel Ciolacu și ale șefului Senatului, Nicolae Ciucă, în gestionarea finanțelor publice și a deficitului bugetar. Specialiștii Ministerului Finanțelor Publice au avertizat în repetate rânduri conducerea țării asupra pericolului falimentului, însă aceste avertismente au fost ignorate, ceea ce a adus România în pragul unei crize financiare grave, scrie ampress.ro.
Practic, România risca să nu mai poată accesa împrumuturi, să fie retrogradată de agențiile de rating financiare la statutul „junk”, să intre în incapacitate de plată și să nu mai poată achita pensiile și salariile din sectorul bugetar – situație asemănătoare celei din 2010, când intervenția FMI a fost necesară pentru salvare.
Citește și...