PUBLIVE MEDIA TV

Primarul Ciprian Ciucu a prezentat Bugetul PMB 2026. Cu o creștere de 14,5%, Capitala mizează pe investiții record

Autor: Ligia Călin

Publicat la: 30.04.2026 15:17

Categorie: Actualitate internă

Articol citit de ori

Primarul General, Ciprian Ciucu, a prezentat oficial proiectul de buget al Municipiului București pentru anul 2026, în cadrul unei dezbateri publice organizate la sediul instituției.

Bugetul propus pentru acest an este de 8,4 miliarde de lei, cu 1,5 miliarde de lei mai mare față de anul precedent, reprezentând o creștere de 14,5%.

Descoperă-ți Arhetipul

Analiză profundă de personalitate. Întrebări unice la fiecare încercare.

Publive Media TV

ARHETIP

[NUME]

...

Evaluare Psihografică marca Publive Media TV

„Avem nevoie de o lege a finanțelor”

În deschiderea dezbaterii, edilul a subliniat fragilitatea financiară a Bucureștiului, arătând că orașul depinde aproape integral de alocările de la Guvern, în timp ce taxele locale merg către sectoare.

Ești un Geniu de Elită?

Ecuații, logică pură și IQ vizionar. Demonstrează-ți valoarea!

Publive Media TV

Dovedim genialitatea în fiecare zi

DIPLOMĂ

Se certifică abilitățile intelectuale de excepție ale posesorului

[NUME]

...

Recunoaștere oficială marca Publive Media TV
  • Datorii și lipsuri: Ciprian Ciucu a explicat că în ultimii doi ani, din bugetul PMB au lipsit 3,5 miliarde de lei, aceeași sumă fiind pierdută și de sectoare.

  • Context economic: Primarul a comparat puterea economică a orașului, menționând că PIB-ul Bucureștiului se situează între cel al Republicii Moldova și al Bulgariei, în timp ce PIB-ul per capita este la nivelul Vienei.

  • Reforma necesară: „Nu e normal ca orașul să aibă un buget de bazar”, a declarat primarul, pledând pentru o lege a finanțelor publice care să garanteze că „banii urmează responsabilitățile legale” și să permită predictibilitatea pe termen lung.

Schimbarea priorităților: Focus pe dezvoltare

O noutate majoră a bugetului din 2026 este creșterea ponderii investițiilor. Anul acesta au fost alocate 2,1 miliarde de lei pentru secțiunea de dezvoltare, reprezentând 36% din buget. Aceasta este o evoluție semnificativă față de 2025, când suma alocată investițiilor a fost de doar 0,96 miliarde.

Secțiunea de funcționare ocupă în continuare cea mai mare parte a bugetului (4 miliarde lei, respectiv 64%), însă procentul este în scădere față de anul trecut, când funcționarea absorbea 84% din fonduri.

Unde merg banii bucureștenilor?

Cei mai mulți bani din buget sunt direcționați către subvenții (2,5 miliarde lei pentru STB și Termoenergetica), însă sunt prinse și numeroase proiecte de infrastructură și consolidări.

Alte proiecte includ modernizarea Cartierului Henri Coandă (53 mil. lei), punerea în siguranță a Pasajului Basarab (20 mil. lei) și reconstruirea Podului Calicilor (12 mil. lei).

Votul decisiv pe 5 mai

Primarul general a subliniat urgența aprobării documentului, declarând că „nu mai putem sta fără buget”. Acesta va convoca o ședință de îndată a Consiliului General pentru data de 5 mai, în vederea adoptării proiectului.

foto: Facebook / Ciprian Ciucu

Citește și...