
Artistul Tudor Chirilă a publicat o reacție dură pe rețelele de socializare în urma ultimelor declarații făcute de președintele Nicușor Dan referitoare la conducerea Serviciului de Protecție și Pază (SPP) și la șeful acestei instituții, Lucian Pahonțu. Chirilă acuză șeful statului de abandonarea promisiunilor din campania electorală și de protejarea unei structuri nereformate.
Tudor Chirilă își începe analiza prin a chestiona oportunitatea menținerii aceluiași conducător în fruntea SPP timp de mai bine de două decenii, considerând că un astfel de mandat contravine principiilor democratice de transparență și reformă instituțională.
Fără reformă: Chirilă subliniază că normalitatea impunea demiterea lui Lucian Pahonțu înainte de orice altă discuție.
Concentrare de putere: Acumularea de informații pe parcursul a 21 de ani la conducerea unui serviciu de protecție este calificată de artist drept o derivă dictatorială instituțională.
O altă critică majoră se referă la trecutul lui Lucian Pahonțu din timpul Revoluției din 1989 și la modul în care președintele Nicușor Dan a abordat anchetele jurnalistice pe acest subiect. Chirilă îl acuză pe șeful statului că oferă verdicte de nevinovăție „cu propriile simțuri”, spălând imaginea unor personaje legate de fostul aparat represiv și jignind memoria celor care au luptat pentru libertate.
Tudor Chirilă respinge ferm explicația președintelui Nicușor Dan, care a afirmat că SPP nu este un serviciu secret, încercând să îl reducă la un simplu serviciu de pază. Pentru a-și susține poziția, artistul invocă direct cadrul legislativ în vigoare:
Legea 51/1991 (Art. 8, alin. 1): Plasează SPP în aceeași categorie a organelor de stat specializate în securitatea națională, alături de SRI și SIE.
Legea 191/1998 (Art. 14, alin. 1, lit. b): Stabilește explicit că SPP organizează și desfășoară, deschis sau acoperit, activități de culegere, verificare și valorificare a informațiilor.
Tudor Chirilă: „Să zici că SPP e serviciu de pază ca și cum ar fi o firmă de bodyguarzi și nu o instituție care operează cu informații clasificate înseamnă să-ți iei de proști și interlocutorul și publicul. Toți consilierii președintelui care girează prin prezență în continuare acest comportament sunt complici.”
sursa: facebook / Tudor Chirilă
foto: facebook / Tudor Chirilă