Actualitate interna


Federatia Sanitas din Romania a transmis miercuri, 18.01.2023, pe pagina de facebook a acesteia, un comunicat public prin care a adus la cunoștință declanșarea unor noi acțiuni de protest în toate unitățile sanitare și de asistență socială, având în vedere faptul că Legea nr.153/2017, a salarizării unitare nu a fost integral pusă în aplicare până acum. „Guvernul ar trebui să redacteze o nouă lege a salarizării asumată prin PNRR, lege care nu a fost negociată cu partenerii sociali nici măcar la nivel de principii până la acest moment” – se arată în comunicatul Federației.
Revendicările Federației SANITAS din România sunt: