
Știați că tulpina de bambus a fost „stiloul” Egiptului antic – prin anul 3000 î.Hr.? Ea a fost înlocuită mai târziu – prin secolul al VII-lea – cu pana de gâscă, până prin secolul al XIX-lea, apoi cu penița de metal. Dar cine a fost inventatorul stiloului
și cum a evoluat la noi acest instrument atât de util? Despre istoria stilourilor românești voi dialoga miercuri, 23 octombrie 2024, cu deținătorul unei important colecții de stilouri, scriitorul Petre Crăciun.
„Pasiunea pentru stilouri m-a urmărit aproape toată viața. Fiind scriitor, ele devin părtașele mele la actul de creație, mă ajută să scriu poveștile, basmele, romanele și poeziile mele pentru copii.”(Petre Crăciun)
Despre Petre Crăciun: „Fiecare basm scris de el pare spus, nu scris. În timp ce citim, «auzim» vocea autorului, datorită excepționalei oralități a textului. Apoi, acest autor, mai talentat decât toți cei care scriu în vremea noastră cărți pentru copii, se remarcă printr-o adevărată virtuozitate în folosirea limbii române. Găsește de fiecare dată cuvântul de care are nevoie, firesc, fără efort, așa cum respiră.” spunea criticul literar Alex Ștefănescu.
Vă aștept miercuri seara, începând cu ora 19.00, pe Publive Media TV, să dialogăm cu un împătimit al scrisului și al stilourilor, numai în emisiunea VĂZUL INIMII.
Evelyne Croitoru
Realizatoarea emisiunii
