PUBLIVE MEDIA TV

ÎN CĂUTAREA NEFERICIRII, ÎN CONTINUARE – IOANA DRĂGAN

Autor: Evelyne Croitoru

Publicat la: 20.05.2026 11:47

Categorie: Cultură

Articol citit de ori

Invitata emisiunii “Văzul inimii” de astăzi, 20.05.2026, este preocupată de tema nefericirii pe care o tratează însă într-o cheie ludică, transformând emoțiile distructive în literatură de cea mai bună calitate, relaxantă și păstrând totodată profunzimea temei. Este, desigur, și motivul principal pentru care a fost răsplătită de curând cu Premiul Academiei Române pentru Literatură.

Ioana Drăgan: „Un roman despre mentalități și conexiuni interculturale într-o Europă fără granițe, despre prietenie, dragoste și diferențe, toate adunate într-un fir narativ care leagă înghețatul nord arctic finlandez de vâlvătaia pasiunilor românești.”

Descoperă-ți Arhetipul

Analiză profundă de personalitate. Întrebări unice la fiecare încercare.

Publive Media TV

ARHETIP

[NUME]

...

Evaluare Psihografică marca Publive Media TV

Am pregătit întrebări fierbinți pentru invitata emisiunii „Văzul inimii”, scriitoarea Ioana Drăgan. Vă invit să urmăriți un dialog despre iluzii, trădare, prietenii periculoase, da, da, periculoase foc!

Ești un Geniu de Elită?

Ecuații, logică pură și IQ vizionar. Demonstrează-ți valoarea!

Publive Media TV

Dovedim genialitatea în fiecare zi

DIPLOMĂ

Se certifică abilitățile intelectuale de excepție ale posesorului

[NUME]

...

Recunoaștere oficială marca Publive Media TV

  Prozatoare și eseistă, este membră a Uniunii Scriitorilor din România din anul 1998, doctor în Filologie din anul 2001. A debutat în presa literară în anul 1990, iar ca prozatoare în anul 1997; iată câteva titluri: Vietăți și femei, Editura Cartea Românească și Asociația Scriitorilor din București(1997); Poveștile Monei, Editura Atlas (1999); Romanul popular în România. Literar și paraliterar, Editura Casa Cărții de Știință , Cluj (2001); și ediția a II-a revăzută și adăugită (2006); Bibliotecile din oglindă. Ex libris de scriitor, Editura ALLFA , București (2007); Mafalda, Editura ALLFA, București, (2009); Gripa. O poveste de Crăciun, Editura Tracus Arte, (2021); În căutarea nefericirii, Editura Tracus Arte, 2023; În căutarea nefericirii, în continuare, Editura Tracus Arte, 2026. Este prezentă în antologii și deținătoarea unor importante premii și distincții, participă la cele mai importante evenimente culturale.

Vă invit să urmăriți dialogul incitant cu scriitoarea Ioana Drăgan despre alegeri și consecințe, numai în emisiunea „Văzul inimii”, miercuri, 20 mai 2026, începând de la ora 19.00, pe Publive Media TV.

Evelyne Croitoru

Realizatoarea emisiunii

in cautarea nefericirii in continuare

in cautarea nefericirii

 

Citește și...