
România protestează oficial față de Federația Rusă după ce o nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian național, fiind al treilea incident de acest tip în doar trei zile.
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat că o dronă a fost doborâtă sâmbătă dimineață, la ora 10:13, de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române, deasupra apelor teritoriale ale României, în zona Sulina–Chilia.
Șefa diplomației române a felicitat echipajele implicate în misiune, subliniind profesionalismul și eficiența acestora.
„Felicit piloții români și echipele de la sol pentru profesionalismul, curajul și eficiența cu care își îndeplinesc misiunile. Prin acțiunile lor, contribuie la apărarea teritoriului național și la siguranța cetățenilor români”, a transmis ministrul.
Conform informațiilor comunicate de Ministerul Afacerilor Externe, investigația desfășurată de Parchetul General arată că drona doborâtă vineri este de tip Shahed, model utilizat de Federația Rusă în războiul împotriva Ucrainei.
În ceea ce privește dronele doborâte în ultimele două zile, anchetele sunt încă în desfășurare, iar rezultatele acestora vor sta la baza demersurilor diplomatice ale României.
Ministerul Afacerilor Externe consideră că repetatele încălcări ale spațiului aerian românesc reprezintă o situație gravă.
„Este inadmisibil și intolerabil ca Federația Rusă să continue să încalce spațiul aerian al României, care este, în același timp, spațiu aerian NATO și spațiu aerian al Uniunii Europene”, a declarat Oana Țoiu.
În urma acestor incidente, ambasadorul Federației Ruse a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe, iar România va formula un protest diplomatic oficial, în baza concluziilor investigațiilor aflate în desfășurare.
sursa foto: Facebook/ Oana Țoiu